work-laptops
Official reseller
Acer Chromebook Plus 516 | CB516-1H
Official reseller899.00 €ES QWERTY
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
Product Specifications
| Brand | Acer |
| CPU | Intel® Core™ 5 |
| GPU | Intel® Graphics |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB NVMe SSD |
| Screen Size | 40.6 cm |
| Display Type | ComfyView IPS (Matte) |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Keyboard Layout | ES QWERTY |
| Color | Gray |
| Model | Chromebook Plus 516 |
| Category | Business |
| Processor | Core i5 |
| Screen Type | IPS |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Cores | 10 |
| Gpu Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Max RAM | 8 |
| Battery Life | 14 |
| Weight | 1.4-1.8 |
| Wifi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | 5.3 |
| Ports | USB-A | USB-C | HDMI 2.1 |
| Series | Chromebook |
| Usage | Business |
