gaming-laptops
Official reseller
Predator Helios 18 AI Pro Gaming Laptop | PH18-73 | Black

Official reseller7299.00 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
Product Specifications
| Brand | Acer |
| CPU | Intel® Core™ Ultra 9 |
| GPU | GeForce RTX™ 5090 |
| RAM | 128 GB |
| Storage | 3 To NVMe 5.0 |
| Screen Size | 45.7 cm |
| Display Type | ComfyView IPS (Matte) Eyesafe |
| Resolution | 3840 x 2400 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Usage | Gaming |
| Processor | Core U7 |
| Weight | >2.3 |
| Ports | USB-A | USB-C | HDMI 2.1 | microSD | 3.5mm Jack | RJ45 |
| Battery Life | 5.50 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Touchscreen | No |
| Storage Type | NVMe 5.0 |
| Panel Type | ComfyView IPS (Matte) Eyesafe |
