headsets-earbuds
Official reseller
Casque Acer Nitro 2.0 | Noir
Official reseller49.90 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
🎧 Clear immersive audio 📞 Crystal-clear calls 🎮 Ready for work or play
Product Specifications
| Brand | ACER |
| Type | Gaming headset |
| Driver Size | 50 mm |
| Microphone | Omnidirectional microphone |
| Impedance | 21 ohm |
| Sensitivity | 115dB |
| Lighting | RGB |
| Controls | In-line control |
| Design | Over-ear |
| Omni-Directional Microphone | Enhance team communication with the omni-directional mic |
| Clear, Crisp Audio | Enjoy high-sensitivity audio for clear sound |
| RGB Lights and Over-Ear Design | Immersive design with vibrant RGB lights |
| Speaker Specifications | 50mm driver, 21Ω impedance, 115 dB sensitivity |
| Convenient In-Line Control | Manage audio with the in-line control box |
