graphics-cards
Official reseller
Acer Nitro GPU Radeon™ RX 9070 XT OC 16GB
Official reseller749.00 €729.00 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
🔥 Stronger graphics power 🎮 Smoother frame rates 🎬 Creator-ready performance
Product Specifications
| Brand | ACER |
| RAM | 16 GB |
| Resolution | 8K@60 Hz |
| Type | Graphics card |
| GPU Model | Radeon RX 9070 XT |
| Architecture | AMD RDNA 4 |
| Memory | 16 GB GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 640 GB/s |
| Board Power | 340 W |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Display Support | Up to 4 displays |
| Ports | 3 x DisplayPort 2.1 + 1 x HDMI 2.1a |
| Cooling | Triple FrostBlade 4.0 + vapor chamber |
| Upscaling | FidelityFX Super Resolution 4 |
