graphics-cards
Official reseller
Acer Nitro GPU Intel® Arc™ B570 OC 10GB
Official reseller269.90 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
🔥 Stronger graphics power 🎮 Smoother frame rates 🎬 Creator-ready performance
Product Specifications
| Brand | ACER |
| RAM | 10 GB |
| Resolution | 8K@60 Hz |
| Type | Graphics card |
| GPU Model | Intel Arc B570 |
| Architecture | Intel Xe |
| Memory | 10 GB GDDR6 |
| Ports | HDMI 2.1 + DisplayPort 2.1 |
| Cooling | FrostBlade cooling |
| Upscaling | XeSS |
| Ray Tracing | Yes |
