work-laptops
Official reseller
Acer Chromebook Plus Spin 714 with Touchscreen | CP714-1HN | Gray
Official reseller1499.00 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
Product Specifications
| Brand | Acer |
| CPU | Intel Core U7 |
| GPU | Intel GPU |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512GB SSD NVMe 4.0 |
| Screen Size | 35.6 cm |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Usage | Business |
| Processor | Core U7 |
| Battery Life | 10 |
| Weight | 1.4-1.8 |
| Ports | USB-A | USB-C | HDMI 2.1 | 3.5mm Jack |
| Operating System | No OS |
| Touchscreen | Yes |
| Storage Type | NVMe 4.0 |
