work-laptops
Official reseller
Acer Chromebook Plus Spin 714 Touchscreen | CP714-1HN | Gray
Official reseller1299.00 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
Product Specifications
| Brand | Acer |
| CPU | Intel® Core™ Ultra 5 |
| GPU | Intel® Graphics |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB PCI Express NVMe 4.0 |
| Screen Size | 35.6 cm |
| Display Type | CineCrystal IPS (Glossy) |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Category | Business |
| Processor | Core U7 |
| Screen Type | IPS |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Cores | 12 |
| Gpu Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Max RAM | 16 |
| Battery Life | 10 |
| Weight | 1.4-1.8 |
| Wifi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | 5.3 |
| Ports | USB-A | USB-C | HDMI 2.1 | 3.5mm Jack |
| Model | Chromebook Plus Spin 714 |
| Series | Chromebook |
| Usage | Business |
| Operating System | ChromeOS |
| Touchscreen | Yes |
| Storage Type | PCI Express NVMe 4.0 |
| Panel Type | CineCrystal IPS (Glossy) |
