work-laptops
Official reseller
Acer Aspire 16 AI Laptop | A16-61M | Gray
Official reseller1049.00 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
Product Specifications
| Brand | Acer |
| CPU | AMD Ryzen™ AI 5 |
| GPU | Radeon™ Graphics |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB PCI Express NVMe 4.0 |
| Screen Size | 40.6 cm |
| Display Type | ComfyView IPS (Matte) |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Model | Aspire 16 |
| Category | Everyday |
| Series | Aspire |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Screen Type | IPS |
| Processor Cores | 4 |
| Gpu Brand | AMD |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Max RAM | 16 |
| Battery Life | 14 |
| Weight | 1.4-1.8 |
| Wifi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | 5.3 |
| Ports | USB-A | USB-C | HDMI 2.1 | microSD | 3.5mm Jack |
| Processor Generation | Ryzen 7000 |
| Usage | Everyday |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Touchscreen | No |
| Storage Type | PCI Express NVMe 4.0 |
| Panel Type | ComfyView IPS (Matte) |
