gaming-laptops
Official reseller
Predator Helios Neo 16S AI Gaming Laptop | PHN16S-71

Official reseller3099.00 €Nordic
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
⚡ High-FPS gameplay 🎯 AI-ready power ❄ Cool under pressure
Product Specifications
| Brand | ACER |
| CPU | Intel Core U9 |
| GPU | RTX 5070 Ti |
| RAM | 64 GB |
| Storage | 2 TB NVMe SSD |
| Screen Size | 16" |
| Display Type | Glare |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Keyboard Layout | Nordic |
| Color | Black |
| Max RAM | 64 GB |
