lifestyle
Official reseller
Acer Veriton AI Mini-Workstation | VGN100 | Black
Official reseller4500.00 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
🖥 Compact desktop power ⚡ Fast everyday performance 🔌 Clean connectivity
Product Specifications
| Brand | ACER |
| CPU | NVIDIA GB10 |
| RAM | 128 GB |
| Storage | 4 TB PCIe 4.0 NVMe SSD |
| Type | AI mini workstation |
| Processor | NVIDIA Grace Blackwell GB10 |
| Processor Cores | 20 |
| AI Performance | 1 PFLOP FP4 |
| Memory | 128 GB LPDDR5X unified |
| Ethernet | 10GbE RJ45 |
| Ports | HDMI 2.1b | 4 x USB-C 3.2 Gen 2x2 |
| Chassis Volume | 1.2L |
| Dimensions | 150x150x50.5 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Power Adapter | 240 W |
| AI Model Size | Up to 200B parameters | Up to 405B parameters with two units |
| Max RAM | 128 GB |
