docking-stations
Official reseller
Acer Universal USB-C 15-in-1 Docking Station
Official reseller99.90 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
Product Specifications
| Brand | Acer |
| Resolution | 7680x4320@60Hz |
| Type | Docking station |
| Host Connection | USB-C |
| Video Outputs | HDMI | DisplayPort |
| Max Displays | 3 |
| USB Ports | 3 x USB-A + USB-C |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Delivery | 100W |
| Card Reader | SD | TF |
| Audio | 3.5mm audio |
| Compatibility | Windows | Mac OS | Linux |
| Laptop Size | 11.6"-15.6" |
