work-laptops
Official reseller
Acer Swift Go 16 AI OLED Ultrabook | SFG16-I71 | Gray
Official reseller1499.00 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
Product Specifications
| Brand | Acer |
| CPU | Intel® Core™ Ultra 7 |
| GPU | Intel® Graphics |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 Go NVMe 4.0 |
| Screen Size | 40.6 cm |
| Display Type | CineCrystal IPS (Glossy) |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Usage | Everyday |
| Processor | Core U7 |
| Weight | <1.4 |
| Ports | USB-A | USB-C | HDMI 2.1 | 3.5mm Jack |
| Battery Life | 24 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Touchscreen | No |
| Storage Type | NVMe 4.0 |
| Panel Type | CineCrystal IPS (Glossy) |
