work-laptops
Official reseller
Acer Swift Go 16 AI OLED Ultrabook | SFG16-I71 | Gray
Official reseller1699.00 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
Product Specifications
| Brand | Acer |
| CPU | Intel® Core™ Ultra 7 |
| GPU | Intel® Graphics |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB PCI Express NVMe 4.0 |
| Screen Size | 40.6 cm |
| Display Type | CineCrystal IPS (Glossy) |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Model | Swift Go 16 |
| Category | Everyday |
| Series | Swift |
| Screen Type | OLED |
| Processor | Core U7 |
| Processor Generation | Core U S2 |
| Processor Cores | 8 |
| Gpu Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Max RAM | 16 |
| Weight | <1.4 |
| Wifi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Ports | USB-A | USB-C | HDMI 2.1 | 3.5mm Jack |
| Battery Life | 24 |
| Usage | Everyday |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Touchscreen | No |
| Storage Type | PCI Express NVMe 4.0 |
| Panel Type | CineCrystal IPS (Glossy) |
