IM
Ines Moreau
Mar 2026
★★★★★
Secure grip
works with larger phones
Official resellerworks with larger phones
input feels responsive
sticks feel better than expected
mobile games feel easier to control
usb-c connection is stable and sticks feel better than expected
pass-through charging is useful and mobile games feel easier to control
good controller.
folds away neatly
| Brand | ACER |
| Type | Mobile gaming controller |
| Connection | USB-C |
| Platform Compatibility | iPhone 15 series | Android 9.0+ |
| Buttons | 15 buttons |
| Triggers | Analog triggers |
| Charging | 18 W fast charging |
| Phone Fit | Up to 21.08 cm |
| Weight | 114.8 g |
| Features | Foldable design | LED indicators |