work-laptops
Official reseller
Acer Aspire Go 16 Laptop | AG16-71P | Silver
Official reseller1499.00 €
Free EU shipping over 100€
Official Acer2-Year WarrantyShips in 3-5 days (EU)
🔒 Secure checkout·✓ 2-year warranty·✓ 14-day returns
Product Specifications
| Brand | Acer |
| CPU | Intel® Core™ i9 |
| GPU | Iris® Xe Graphics |
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB PCI Express NVMe 4.0 |
| Screen Size | 40.6 cm |
| Display Type | ComfyView IPS (Matte) |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Model | Aspire Go 16 |
| Category | Everyday |
| Series | Aspire |
| Processor | Core i9 |
| Screen Type | IPS |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Cores | 14 |
| Gpu Brand | Intel |
| RAM Type | DDR5 |
| Max RAM | 32 |
| Battery Life | 10 |
| Weight | 1.4-1.8 |
| Wifi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | 5.1 |
| Ports | USB-A | USB-C | HDMI 2.1 |
| Usage | Everyday |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Touchscreen | No |
| Storage Type | PCI Express NVMe 4.0 |
| Panel Type | ComfyView IPS (Matte) |
